Canzoni

HYMNI I FLAMURIT

Anno: 1937

Gruppo:

Testo: Beqir Ēela
Musica: E. A. Mario

Menu


O Flamur, yll i Lirisė,
Valėvit me plot shkėlqim ;
E prej qiellit t' Shqipėrisė
Tė dėgjohet n' amėshim

Rrahja e lum' e paies s'ate,
Kuq si gjaku trimėror
I krenarve bij qė paté
Dhe per nder t' u ben theror !

Fluturo, Shqiponje, e prina
La mė la nė qiej tė ri,
Tek tė bardhat rreze ngrina
Gjith' nė paq' e lumturi ;
Se s' na prek mė kush nė cak,
Mal e fush' pa u lar' me gjak !


Dykrenor i Kastriotit,
Pėrmbi Kish' e mbi Xhamf,
Ti na lidh' pėrpara Zotit
Besa bes' nė Vllazėrf ;

Ti na mban nė shpirt bashkuar,
Ti na ngre, na lartėson,
Ti, ne zi e gjak i shkruar
Jet' n e Kombit na tregon.

Fluturo, Shqiponje, e prina
La mė la nė qiej tė ri,
Tek tė bardhat rreze ngrina
Gjith' nė paq' e lumturi ;
Se s' na prek mė kush nė cak,
Mal e fush' pa u lar' me gjak !


Famė-madh Flamur, pėrhera,
Ti ke qen' e do tė jesh,
Se do nxjerrė gjithnjė Skėndera
Vatr' e fisit Arbėresh ;

Sa t' ket nčna Shqipėrija
K.a dhe zana dhe dragonj.
Besa, Nderi, Burrėrija,
Mal e fush do zoteronj.

Fluturtf, Shqiponje, e prina
La mė la nė qiej tė ri,
Tek tė bardhat rreze ngrina
Gjith' nė paq' e lumturi ;
Se s' na prek mė kush nė cak,
Mal e fush' pa u lar' me gjak !